Edycja 2023

Strzał w dziesiątkę! Za nami pierwsza edycja Show Makers European Forum!

 

IMG_0699.jpg [6.92 MB]

IMG_0705.jpg [7.03 MB]

 

 

 

15-16 lutego w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków odbyła się pierwsza w tej części Europy impreza dla twórców i realizatorów widowisk – Show Makers European Forum. Dwudniowy program przygotowany został na podstawie potrzeb branży rozrywkowej i obejmował wykłady, warsztaty, sesje Demo & Case Study. Spotkania poprowadzili światowej sławy specjaliści, którzy dzielili się wiedzą i doświadczeniem. Po każdym spotkaniu, pytaniom nie było końca, co świadczy o ogromnej potrzebie tego typu szkoleń!

IMG_0713.jpg [5.92 MB]

IMG_0729.jpg [8.22 MB]

 

 

- Cieszę się, że zaproszenie do udziału w Show Makers European Forum® przyjęli topowi eksperci, na co dzień pracujący przy największych europejskich widowiskach. Umberto Bellodi, Randell Greenlee, Chris Higgs, Bill Spasis – to goście, których w branżowym gronie przedstawiać nie trzeba. Siłą imprezy była możliwość nie tylko wysłuchania ekspertów, ale i owocny networking. Premierowa edycja spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami, które utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności organizacji tego typy wydarzenia w Krakowie! Już dziś mogę zdradzić, że kolejna odsłona odbędzie się w 2024 roku, jednak w nieco zmienionej formule. W przyszłym roku nacisk położymy na wystawę, uzupełnioną o program szkoleniowy – powiedział Paweł Nikliński, wiceprezes Targów w Krakowie, organizator Show Makers European Forum.

 

 

Przed branżą rozrywkową wiele wyzwań – bezpieczeństwo, rynek pracy, najnowsze zmiany norm europejskich w dziedzinie technologii rozrywkowych, kryzys energetyczny – to tematy, które mocno wpływają na rynek spotkań. - Myślę, że tego rodzaju wydarzenia są niezwykle ważne, zwłaszcza w tym historycznym okresie, w którym musimy przeprojektować i na nowo zdefiniować sposób opowiadania o szkoleniu technicznym, zawodach technicznych oraz o rynkach pracy związanych z wydarzeniami na żywo, sztukami widowiskowymi. To jest coś, na co zasługujemy i co powinniśmy forsować i ułatwiać w jak największym stopniu, ponieważ techniczna część sztuk widowiskowych jest zawsze rodzajem szkieletu, który wszyscy powinni brać pod uwagę i uwzględniać – podkreślił Umberto Bellodi, Coordinator of the Stagecraft Department Accademia Teatro alla Scala in Milan.

IMG_0846.jpg [5.49 MB]

IMG_0802.jpg [8.48 MB]

 

 

W Show Makers European Forum® udział wzięli riggerzy, technicy sceniczni, dyrektorzy techniczni, architekci, inżynierowie, projektanci pokazów, scenografowie, realizatorzy nagłośnienia, oświetlenia i multimediów, specjaliści AV, producenci, kierownicy projektów, freelancerzy – bohaterowie drugiego planu, bez których jednak żaden event nie mógłby się odbyć. - Cieszę się, że zostałam zaproszona na to wydarzenie, to bardzo fajna inicjatywa. Miło spotkać wiele osób z branży. Wydarzenie jest bardzo potrzebne, ponieważ zapomina się o tym, kto tak naprawdę te eventy, koncerty, duże kongresy wykonuje od kuchni. Pojawiające się tutaj pytania i problemy związane z konstrukcjami, z technikami, z bezpieczeństwem myślę, że są super przypomnieniem dla higieny naszej pracy – podsumowała Iwona Czarnata, Managing Director of VES.

 

Forum było idealną przestrzenią do zdobycia wiedzy, podzielenia się doświadczeniem, dopracowania umiejętności ale i nawiązania kontaktów. Podczas spotkań z ekspertami uczestnicy poznali m.in. metody pozwalające na przeprowadzenie skutecznej akcji ratunkowej na wysokości, dowiedzieli się, jak projektować konstrukcje i bezpiecznie użytkować sceny zewnętrzne i zdobyli wiedzę w jaki sposób zabezpieczyć pracowników na wypadek kryzysów w branży. Ponadto wysłuchali porad na temat planowania, projektowania, zatwierdzania i dobierania ekipy. Omówiono tematy związane z riggingiem w przestrzeniach nietradycyjnych i wrażliwych historycznie oraz zaprezentowane zostały strategie radzenia sobie z kryzysem energetycznym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część dotycząca m.in. organizacji riggingu, fizyce podwieszeń oraz wyzwań technicznych i organizacyjnych przy produkcji widowisk. - Myślę, że to wydarzenie jest niezwykle ważne dla branży rozrywkowej i uważam, że Show Makers European Forum wykonuje wspaniałą pracę, organizując i łącząc to w całość oraz dostarczając niezbędnych informacji dla branży rozrywkowej – twierdzi Bill Sapsis, President of Sapsis Rigging Inc.

IMG_0713.jpg [5.92 MB]

IMG_0856.jpg [6.99 MB]

 

Siłą imprezy były m.in. spotkania w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy miał możliwość zadania pytania, a tych z całą pewnością nie brakowało. - Jestem zachwycony, że mogę być tutaj w EXPO Kraków. Jest to trzeci raz, gdy, mam nadzieję, zapewniam pomoc dla, jak sądzę, naprawdę światowej konferencji i pomagam rozwijać branżę, szczególnie z punktu widzenia riggingu w Polsce – podkreślił Chris Higgs, Rigging training manager/safety adviser at Total Solutions Group.

 

Kluczem do sukcesu jest wiedza, a wiedza zdobywana od najlepszych, jest kluczem, po który warto sięgnąć. Jedno jest pewne, pierwsza edycja Show Makers European Forum przez wielu zostanie zapamiętana, jako jedno z najbardziej inspirujących wydarzeń w roku.

IMG_0771.jpg [9.16 MB]

IMG_0879.jpg [6.55 MB]

IMG_0867.jpg [6.51 MB]

IMG_0912.jpg [7.17 MB]

IMG_0865.jpg [8.81 MB]

 

IMG_0781.jpg [9.75 MB]

IMG_0757.jpg [5.98 MB]

IMG_0719.jpg [6.59 MB]

Podsumowanie edycji 2023
Zapowiedź edycji 2023

Prelegenci 2023

 • 3.png
  Chris Higgs
 • 4.png
  Bill Sapsis
 • szewxczyk (2).png
  Matthias Moeller
 • 9.png.png
  Dariusz Porada
 • 2.png
  Marc Hendriks
 • szewxczyk.png
  Umberto Bellodi
 • 1.png
  Norbert Tripp
 • 7.png.jpg
  Randell Greenlee
 • 5.png
  Grzegorz Zatorski
 • prelegenci-smef (4).png
  Adolf Weltschek
 • szewxczyk (1).png
  Marcin "Tymon" Grządziel
 • PRELEGENCI SMEF.png
  Adam Gaca
 • PRELEGENCI SMEF (2).png
  Wojciech Klonowski
 • 18.png
  Bolesław Scholl
 • 17.png
  Kazimierz Rawski
 • 16.png
  Konrad Popiel
 • 19.png
  Radosław Mikołajczyk
 • 24.png
  Peter Heath
 • 23.png
  Nicky Greet
 • PRELEGENCI SMEF (1).png
  Iwona Czarnata
 • 22.png
  Dagmara Chmielewska

Program 2023

1.png [2.66 MB]

2.png [2.59 MB]